уторак, 7. јул 2009.

Letnja rezidencija Đurđa Smederevca

Osobito je brojan pomen naselja u njegovim poveljama

U 15. veku, do pada Smedereva (1459. godine), istorijski je vidljivo više naselja, takođe zahvaljujući vladarskim poveljama. Tako je selo Brnjicu 20. januara 1427. godine priložio despot Stevan Lazarević Lavri Sv. Atanasija na Atosu.

Za vreme Đurđa Smederevca se pominje Nekudim, gde mu je bila letnja rezidencija, u kojem je 1428. godine pisao pismo Dubrovčanima. Osobito je brojan pomen naselja u poveljama Đurđa Smederevca. U povelji kojom je ovaj despot potvrdio 1428/29. godine baštinu velikom čelniku Radiču Postupoviću, navode se u ovom predelu Šumadije naselja Brezovac, na obroncima Venčaca (pod imenom Brezova), Vojkovci, Grdši - za koje Miodrag Al. Purković misli da je to verovatno selo Grošnica u nekadašnjem gružanskom srezu, a Gavro Škrivanić da je to Gradac kod Kragujevca), Junošino (selište kod Košarne), Kamenica u Rudniku, Košarna, Krasojevci, Kutlovo, Leskovac kod Knića, Miladovići (selište kod Košarne), Prodanovci u Rudniku, Sasi u Lepenici (G. Škrivanić misli da je to kod mesta Metalica u Rogojevcu), Halae i Cerovac u Nekudimskoj vlasti i Šume (pod imenom Šumeni).

Na mestu Krušik u Misači je staro groblje, „gde su iskopavali kosture i nalazili prstenje i novac". Staro groblje, „gde prilikom kopanja nalaze ljudske kosti", u Junkovcu se nalazi u blizini potoka Kusaje.

O starom groblju na mestu Grobljice u Kutlovu izučavalac Lepenice Toša Radivojević je zapisao: „Seljani pričaju da je hrišćansko, jer je doskora bilo na njemu kamenih belega po kojima se to dalo utvrditi. Danas nema više nijednog kamena; seljani su ih sve uzidali u temelje svojih raznih grada. To je bilo groblje davnašnjeg naselja u Starom Selu."

Belo groblje postoji na mestu Kamenišu u Badnjevcu, koje po svemu pripada srpskom srednjovekovnom stanovništvu. Belo groblje, tako nazvano „po belim kamenovima, koji su ovde do skora nalaženi" je i u Drenovi, na tromeđi sa Srezojevcima i Beršićima, gde su 1951. godine, kada je kopan put, nalaženi novčići i sudovi. Bošnjansko groblje, u Trudelju, podseća „na neko ranije naselje", kao i naziv Staroselske reke u istom selu.

Bataljeno groblje je na mestu zvanom Kamara u Velikom Krčmaru. Pod Veličkovcima, zaseoku Guriševaca, jedno se mesto zove Čivutsko groblje. Od groblja nema ostataka, ali se ovaj zaselak po njemu zove još i Čivutani.

U Badnjevcu su i dva džidovska groblja - na mestima Golišu i u Konjevcu, takođe i u Dobrovodici su dva džidovska groblja, kao i u Drenovcu - na mestima Jablančići i u Krčevini do Zorkuša. Džidovska groblja su na brdu Šavcu u Batočini, u Kormanu (u Bubnu kod druma), Nikšiću, kod Lipove ravni u Sipiću, uz potok Gluvać u Cvetojevcu, u Crnom Kalu, kod Gušine česme u Čumiću, u Zreočićima kod Topole, u Viševcu na levoj obali Rače, Goločelu, na Kosici u Gradcu, Velikom Krčmaru, na mestu Glogovik u Malom Krčmaru, gde su u prvoj polovini ovog veka još „postojali ogromni kameni belezi od neotesanog i neuglađenog kamena", u Saranovu ima tragova od starog „džidovskog groblja", itd.

Izvor:GLAS JAAVNOSTI

Нема коментара:

ISTORIJA

Knez Lazar Hrebeljanović(Grebeljanović) je napisao povelju(1380.),koja se čuva u manatiru Ravanici gde se pominje Kikojevac kao Kukojevc,Poskurice,Cikote,Zlovštinja.

Za sva sela je utvrđeno poreklo tj. identitet osim za Zlovštinju.

Prema kazivanu Živomira Trifunovića

Posle Boja na Kosovu 1389. ni jedna muška glava se nije vratila te selo ostaje pusto...

Prva doseljavanja su bila u vreme „Kočine Krajine i za vreme I srpskog ustanka

kada je Karađorđe pveo narod od Sjenice.

Dakle,većina stanovništva potiče od poslednje pmenutog mesta.

GEOGRAFSKI POLOŽAJ*

Selo se nalazi na kačerskoj površi,ali ne na samim temenima brda vać niz blage strane,kojima su potoci rasčlanili ovu površ.Kuće su bez reda rasturene po stranama tih potoka,ali i po temenima više-manje blagih kosa.Kuće su spuštene do potoka(Lismaraćki potok,Kučparski potok) bivaju često plavljene posle velikih kiša.

U selu je samo jedan izvor u sredini sela i zovu ga Staro Selo.

Stoga se više služe bunarskom vodom. Zemlja bliže Gruži je plodnija,no idući ka Rogojevcu sve više poviruje go kamen i zemlja je slabije rodnosti.

Selo je razbijenog tipa.Rastojanje između pojedinih kuća iznosi po 100,200 do 500 metara,a samo su srodničke kuće bliže jedna drugoj.Selo se ne deli na mahale ili krajeve već samo pojedine grupe kuća nose nazive po porodičnim imenima.

Sa leve strane Lismaraćkog potoka,a ispod brda Venca i Parloga

su Midžovići,Garići,Trifunovići,Dagovići i Pantovići.

A sa desne strane ispod Šutog polja i Gaja su Kučparići i Punići.

Poreklo familija u Kikojevcu*

U Kikojevcu imamo ove familije:

KUČPARIĆI 13.k.

Došla braća Gavrilo i Mato sa svojim ocem od Sjenice.Peto koleno do sada.Najpre su se bili nastanili u Rogojevcu,pa su posle prešli na pojatu koja je bila kod izvora. Slava: Sv.Luka(preslava Sv.Partenije).

PUNIĆI 9.k. Došao pradeda Obren od Sjenice ali nema potomaka u muškoj liniji,no je kao uljez ušao u kuću deda Aksentije,rodom iz Osata.Slava:Sv.Nikola/preslava 9.Maj).

GARIĆI 8. k.Čukundeda Radenko došao od Sjenice. Slava:Sv.Nikola(preslava9.Maj)

TRIFUNOVIĆI 5.k.,DAGOVIĆI 5 k. Došao im pradeda

Simo Matorag od Sjenice.Slava Sv.Đorđe(preslava 3.Novembar).

ĐORĐEVIĆI 7.k. Došao Đorđe od Sjenice do sada četvrto ili peto koleno. Slava Sv.Luka(presslava Sv.Partenije)

PANTOVIĆI(staro prezime Simovići) 2.k. Došao čukundeda Simo od Sjenice.Slava:Sv.Petka(preslava 26.Jula).

VASILjEVIĆI 4.k.Ded Vasilj došao od Sjenice.Slava:Sv.Petka(preslava 26 Jula).

MILIVOJEVIĆI(staro prezime Ljubičići)5.k.Ne zna se odakle su.

Slava:Sv.Nikola

Starinaca u selu nema.Izgleda da su sve porodice od Sjenice(sem ove osaćanske) i to da su da su došle za vlade Karađorđeve.Samo Vasiljevići i Milivojevići su kasnije došli.

Neka od ovih familija su bežale u Srem(verovatno 1813.) pa su se docnije vraćale(Kučparići i Punići)

Ranije je ovo selo činilo jedno selo sa Rogojevcom,pa se kasnije odelilo.

Još sada imaju zajedničko groblje.

*Podaci koje sam izneo potiču uz Tridesetih godina prošloga veka.

Prikupi Jovan Cvijić sa saradnicima.

Demografski podaci

U naselju Kikojevac živi 150 punoletnih stanovnika, a prosečna starost stanovništva iznosi 46,1 godina (43,8 kod muškaraca i 48,1 kod žena). U naselju ima 61 domaćinstvo, a prosečan broj članova po domaćinstvu je 3,07.

Ovo naselje je velikim delom naseljeno Srbima (prema popisu iz 2002. godine), a u poslednja tri popisa, primećen je pad u broju stanovnika.